Deklaracja i raport dostępności
Deklaracja dostępności
Strona internetowa
Muzeum Zamkowe w Pszczynie zobowiązuje się zapewnić dostępność swoich stron internetowych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, zwanej dalej ustawą. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do stron internetowych: https://zamek-pszczyna.pl, https://bilety.zamek-pszczyna.pl, https://rezerwacja.zamek-pszczyna.pl, https://zamekpszczyna.bip-slaskie.pl/
- Data publikacji stron internetowych:
- https://rezerwacja.zamek-pszczyna.pl – 01.2012
- https://bilety.zamek-pszczyna.pl – 01.2020
- https://zamek-pszczyna.pl – 2021
- https://zamekpszczyna.bip-slaskie.pl/ - 12.2022
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: na bieżąco
Status pod względem zgodności z ustawą
Strony internetowe są częściowo zgodne z zapisami ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu częściowej niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Treści niedostępne
- Nie wszystkie zdjęcia posiadają opis alternatywny
- Nie wszystkie materiały dźwiękowe (mp3) opublikowane na stronie oraz na kanałach w mediach społecznościowych posiadają transkrypcję tekstową.
- Nie wszystkie materiały wideo opublikowane na stronie oraz na kanałach w mediach społecznościowych posiadają transkrypcję tekstową.
- Brak możliwości fokusowania strony (jedynie powiększanie czcionek)
- Nie każda strona ma wersję dla osób słabowidzących
- Dokumenty w formacie PDF opublikowane na stronie nie posiadają wersji dla osób słabowidzących
- Część publikowanych dokumentów w formie załączników to zeskanowane dokumenty w formie plików graficznych, co uniemożliwia ich odczytanie przez standardowe czytniki tekstu.
- Nieprawidłowe formatowanie niektórych tekstów
Wyłączenia
Poprawienie dostępności wszystkich stron jednocześnie niosłoby ze sobą nadmierne obciążenie finansowe dla Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Trwa proces szacowania kosztów oraz badania rynku na przygotowanie nowego Systemu rezerwacji (https://rezerwacja.zamek-pszczyna.pl).
Plany
- Muzeum opracowuje założenia do nowego systemu rezerwacji, który będzie opierać się na obowiązujących wymogach prawnych oraz w pełni przystawać do nowoczesnych standardów stron internetowych. Planowane wdrożenie: 2024.
- Jesteśmy w stałym kontakcie z firmą, która dostarczyła nam moduł sprzedaży biletów, działający pod adresem https://bilety.zamek-pszczyna.pl
Skróty klawiaturowe
Na opisywanych stronach internetowych można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej
- Deklarację sporządzono dnia: 2020-10-23
- Deklaracja została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 2024-03-27
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
- Osoba kontaktowa: Ewa Krokosińska - Surowiec
- E-mail: kancelaria@zamek-pszczyna.pl
- Telefon: 32 210 30 37
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej stron lub ich elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej stron lub ich elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
Żądanie musi zawierać:
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Rozpatrzenie zgłoszenia ma nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni od dnia zgłoszenia żądania. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie będzie możliwe, Muzeum Zamkowe w Pszczynie niezwłocznie poinformuje wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym powinno to nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Skargi i odwołania
Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie będzie możliwe, Muzeum zaproponuje alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy Muzeum odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może tą samą drogą złożyć skargę w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej.
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
- Solidarności 77
00-090 Warszawa
tel. centrali: (22) 55 17 700
fax: (22) 827 64 53
Dostępność architektoniczna
- Zapewnione są wydzielone miejsca parkingowe.
- We wszystkich obiektach zarządzanych przez Muzeum znajdują się defibrylatory.
- Dostępne są na miejscu wózki inwalidzkie.
- Dostępne są toalety dla osób niepełnosprawnych.
- Obiekty wyposażone są w urządzenia zwiększające mobilności osobistą osób ze szczególnymi potrzebami - windy, platformy schodowe, przenośne szyny (wymiary wind i platform umieszczone są na stronach internetowych).
- Zapewniamy pomoc przeszkolonych pracowników Muzeum (m.in. w zakresie koordynacji transportu windą, platformami i szynami – osoby niepełnosprawne, seniorzy ).
- Dodatkowo w wirtualnym zwiedzaniu: https://wirtualnezwiedzanie.zamek-pszczyna.pl/ zamieściliśmy trójwymiarowe siatki kondygnacji Zamku, plan pomieszczeń oraz ich opis, umożliwiające zapoznanie się z obiektem przed zwiedzaniem.
- Zwiedzający niepełnosprawni, dzięki wprowadzonym usprawnieniom architektonicznym, są w stanie zwiedzić niemal każdą część ekspozycji Muzeum.
- Ogólnodostępne parkingi znajdują się w odległości ok. 400 m od Zamku.
- Na stronie Muzeum znajduje się mapa dojazdu do obiektu.
- Główne wejście do Zamku, dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową jak i w pełni sprawnych, znajduje się w Bramie Głównej od strony Rynku (strona południowa). Wejście do Stajni Książęcych, znajdujących się 400 metrów od Zamku, umiejscowione jest od strony ul. Basztowej 6 – 8.
- Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Aplikacje mobilne
Deklaracja dostępności aplikacji Audioprzewodnik Muzeum Zamkowe w Pszczynie
- Data publikacji aplikacji mobilnej: 2018
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2023
Status pod względem zgodności z ustawą
Aplikacja mobilna Audioprzewodnik Muzeum Zamkowe w Pszczynie jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Możliwości systemu aplikacji, który powstał w 2018 r., nie obejmują wszystkich elementów wymaganych ustawą. Aplikacja w części została zaktualizowana w roku 2023.
Wprowadzone rozwiązania:
- Do aplikacji oprócz wyboru języka oprowadzania (5), wprowadzono także audiodeskrypcję w języku polskim. Zapewniono również wersję strony dla osób słabowidzących oraz możliwość powiększenia czcionki.
Adres do pobrania aplikacji:
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.audiotour.pszczynazamekmuzeum&gl=PL
Deklarację sporządzono dnia 23.10.2020 na podstawie samooceny.
Deklaracja dostępności aplikacji Muzeum Zamkowe w Pszczynie (Język Migowy)
- Data publikacji aplikacji mobilnej: 02.2020
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: : .05.2023
Status pod względem zgodności z ustawą
Aplikacja mobilna Muzeum Zamkowe w Pszczynie (Język Migowy) jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych ze względu na wysokie koszty wprowadzenia wymaganych modyfikacji. Aplikacja częściowo została zaktualizowana w roku 2023.
Wprowadzone rozwiązania:
- Do aplikacji wprowadzono wersję dla osób słabowidzących oraz możliwość powiększenia czcionki.
Adres do pobrania aplikacji:
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.audiotour.pszczyna.audioguide&gl=PL
Deklarację sporządzono dnia 23.10.2020 na podstawie samooceny.
Deklaracja została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 2024-03-27
Informacje dodatkowe
Muzeum Zamkowe w Pszczynie systematycznie wprowadza kolejne rozwiązania w celu zwiększenia dostępności cyfrowej witryn internetowych, aplikacji mobilnych oraz innych materiałów multimedialnych oferowanych naszym sympatykom. Turyści niepełnosprawni spotkają się także z wieloma udogodnieniami, które ułatwiają wizytę w naszym Muzeum. Oprócz wyżej wspomnianych, należą do nich m.in.:
- Audioprzewodnik z funkcją audiodeskrypcji oraz videowycieczki w j. migowym.
- Ścieżka zwiedzania dla osób niewidomych – zwiedzający mogą dotykać wybrane eksponaty.
- Na stronie http://www.zamek-pszczyna.pl/dla_zwiedzajacych/dostepnosc znajduje się zakładka z informacjami na temat dostępności Muzeum.
- Pomoc przeszkolonych pracowników Muzeum (przemieszczanie się po obiekcie oraz wsparcie w obsłudze urządzeń multimedialnych i aplikacji).
- Ulgi w biletach wstępu.
- Stale poszerzana oferta zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży (a także osób dorosłych) ze szczególnymi potrzebami w formie warsztatów, spotkań autorskich, koncertów edukacyjnych z Filharmonią Śląską. Współpraca ze szkołami specjalnymi, ośrodkami pomocy osobom ze szczególnymi potrzebami, organizacjami pozarządowymi (zajęcia wakacyjne).